HOW MUCH DOES IT COST TO DO A LAP OF OZ?

BUDGET

The three biggest expenditures are fuel, food and accommodation. Start by deciding on a timeframe and kilometres travelled for your trip, then you can calculate your fuel expense based on the current dollar. We use an excellent app called 'Fuel Map' and this keeps a record of money spent and kilometres travelled. It will also calculate your L/100km.

A weekly food bill is easily determined by your current grocery bill, although you do need to account for remote areas, as groceries tend to be more expensive here. We are a family of five and budget for approximately $250 a week. When in remote areas we expect to pay anywhere from $50-$80 extra per week.

As for accommodation, deciding on how much you will free camp and how often you will stay in a caravan park will help figure out your dollar figure. For our family travels so far, we have done about 60% caravan parks and 40% free or low cost camps. The price of caravan parks in iconic destinations such as Broome, can be pricey at around $55 per night, not factoring in kids which can be an extra $5-15 per night. Many parks will charge from the age of 4, however, we have come across plenty charging from 2 years of age. 

We do regular budget updates on our big lap and you can see some examples in the below. It's good information for when you commence your trip, wherever it may take you!

CHECK IT OUT !!
Below is a budget update of our travels after 12 months on the road!!

12 MONTH STATS

FUEL - $9075 @ 17.8L/100km
FOOD - $13220
ACCOM - $9045
GROG - $2470
COFFEE - $1440

It has been an amazing year for us as a family. The places we've seen and the time we've had to spend together has been PRICELESS!! 

 
We think a good amount to work on is $1000 a week on average.. 50-60k for a year!! If you come in under budget "YOU BEAUTY" - Keep Travelling!!
"The three biggest expenditures are fuel, food and accommodation."
 

4 MONTH STATS

We've covered 11800km and spent a total of $2290.55 on diesel.                                                                                                                                                                          Averaging 16.5 L/100km. 
Groceries - $3,360

4 Months into our trip

4 Months into our trip

CAPE YORK TRIP - Sunshine Coast to The Tip and back.
Cost: $2785

Fuel $1461.55 @17.4L/100km
Groceries $600
Jardine river ferry $129
Accommodation $135
Grog $460 🍺

Bloody well worth it to! Wish it could have been longer.!! 15 nights away and 6198km travelled!👍